Zasady pływania na pływalni

Zasady pływania na pływalni

Jeżeli zaczynasz przygodę z pływaniem lub triathlonem musisz pamiętać o bardzo ważnych zasadach, które obowiązują na pływalni, a nie znajdziesz ich w regulaminie obiektu.

Postaraj wziąć do siebie te rady, a tobie i innym będzie się lepiej trenowało. 

1. WYBIERZ ODPOWIEDNI TOR.

Na pływalniach często można spotkać przy torze tabliczkę z napisem „szybkie pływanie”, „wolne pływanie”. Jeżeli jesteś początkującym pływakiem wybierz tor z wolnym pływaniem. Jeżeli dostępne są tory bez oznaczeń czy rezerwacji wybierz tor który chcesz.

2. NIE SKACZEMY DO WODY.

Na pływalniach jest często zakaz skoków. Dopuszczalne jest to jedynie ze swoim trenerem lub instruktorem. Wejdź do wody po drabinkach lub zsuń się nogami do wody. Zwróć uwagę na osoby już pływające, by im nie przeszkodzić.

3. KIERUNEK PŁYWANIA.

Na pływalniach obowiązuje ruch prawostronny. Dla ułatwienia na dnie basenu jest namalowana środkowa linia toru. Jeżeli na torze są tylko dwie osoby można podzielić się w taki sposób, że jedna osoba płynie przy prawej krawędzi, a druga po lewej. Jeżeli wchodzisz na tor, gdzie już pływają w ten sposób, upewnij się, że cię widzą i poproś o zmianę początku pływania na okrężny.

4. DOPASUJ SWOJE TEMPO DO INNYCH NA TORZE. 

Jeżeli widzisz, że ktoś dopływa do ściany i zaraz będzie robił nawrót NIE STARUJ! Przepuść tę osobę. Jest to chyba najpopularniejsze zachowanie nieświadomych osób. Nie ma nic bardziej denerującego, jeżeli płyniesz zadanie, a ktoś przed twoim nawrotem staruje jeszcze płynie bardzo wolno, zmuszając cię do wyhamowania i wyprzedzania.  

5. WYPRZEDZANIE. 

Jeżeli ktoś chce cię wyprzedzić, dotknie twojej stopy. Spłyń wtedy bardziej do liny, by ułatwić mu ten manewr. Jeżeli nie dotknie ci nogi, ale czujesz, że siedzi ci na nogach i chce płynąć szybciej od ciebie, zatrzymaj się po skończonej długości basenu i przepuść go przed siebie. Jeżeli wyprzedzasz osobę, zwróć szczególną uwagę, czy nie płynie ktoś naprzeciwko.

6. ODPOCZYNEK PRZY ŚCIANIE. 

Jeżeli chcesz odpocząć, zawsze stawaj w kącie toru obok liny. Postaraj się, stać przy linie jak najkrócej jeżeli jest tłoczno na torze i pamiętaj, że odpoczynek nie służy do plotkowania przy ścianie 😉