Sprzęt pływacki i jego zastosowanie

Sprzęt pływacki i jego zastosowanie

Jak wybrać odpowiedni sprzęt i akcesoria do pływania?

Zaczynając przygodę z pływaniem lub triathlonem zastanawiasz się jaki sprzęt i akcesoria pływackie wybrać, by były dla ciebie odpowiednie.

W tym artykule przybliżę ci co powinieneś posiadać, jaką funkcje ma spełniać sprzęt i jaki wybierać.

1. Czepek

Na większości pływalni czepek jest obowiązkowy. Służy on do zabezpieczenia basenu przed zanieczyszczeniami, w postaci włosów i wszelkich substancji, jakie mogą się na nich znajdować oraz do zabezpieczenia naszych włosów i wygody w pływaniu. Najczęściej używane czepki to czepki materiałowe, gumowe i silikonowe. Musisz wybrać, który tobie będzie najbardziej odpowiadał. Od razu napiszę, że żaden nie chroni przez zmoczeniem włosów.

Czepek materiałowy – ten rodzaj czepka wybierz jeżeli cenisz sobie wygodę w postaci braku ucisku głowy. Musisz jednak wiedzieć, że w tym czepku na pewno każdy twój włos będzie mokry. Jeżeli pływasz już z jakąś prędkością może się zsunąć z głowy, ponieważ nie trzyma się mocno na głowie.

Czepek pływacki. Asortyment pływacki

Czepek gumowy – ten rodzaj czepka dobrze przylega do głowy. Jeżeli masz długie włosy może być dla nich niezbyt przyjazdy, gdyż faktura gumy może je pourywać. Plusem jest to, że gumki z okularków również bardzo dobrze się go trzymają i podczas skoku lub nawrotu nie zsuwają się.

Czepek silikonowy – rekomendowany przeze mnie. Nie wyrywa włosów jak gumowy, dobrze przylega do głowy. Bardzo wygodny w użyciu.

Okularki pływackie

Na rynku możesz znaleźć ogromny wybór okularków pływackich. Sam musisz zdecydować, który model jest dla ciebie najlepszy. Czy powinny mieć duże pole widzenia, a może masz wadę wzroku, to też na rynku znajdziesz okularki korekcyjne. Przed zakupem dobrze jest przymierz okularki, czy pasują do twoich oczu i czy nigdzie nie dostaje się powietrze. Tutaj zobacz jak sprawdzić, czy okularki będą przeciekać https://www.youtube.com/shorts/Q4aVGlnsHBg

Możesz wybrać również kolor szkieł, w zależności gdzie będziesz ich używał. Na baseny kryte polecam z przezroczystymi szkłami lub w jasnych kolorach. Na pływanie na zewnątrz zakup okularki z ciemnymi szkłami lub lustrzanymi.

Polecam również zakup etiu na okularki, dzięki niemu uchronimy je przez zarysowaniami i będą nam dłuzej służyć.

Kostium do pływania

Oj tutaj można poszaleć, ale najważniejsze to dobrać tak kosium, by móc w nim swobodnie pływać i nie martwić się, czy coś nam wyleci 😉

Najlepiej do treningu sportowego wybrać kostium jednoczęściowy, dopasowany do ciała i dobrze trzymający piersi. Jeżeli chcesz pływać w dwuczęściowym kostiumie, szukaj takich gdzie góra jest topem, a majtki mają mocną gumkę w pasie lub sznureczek do wiązania. Taki kostium na pewno nie spadnie podczas treningu.

Slipki do pływania

Dla mężczyzn jest również duży wybór majtek kąpielowych. Również wybierz kąpielówki, które przylegają do ciała i mają sznureczek w pasie. Nie wybieraj szerokich shortów, bardzo utrudniają pływanie.

Ręcznik

Zalecam ci, byś miał ręcznik specjalnie przeznaczony na basen i nie mieszał go ręcznikami domowymi. Jeżeli chcesz by ręcznik nie zajmował ci dużo miejsca w torbie polecam ręczniki szybkoschnące z mikrofibry.

Klapki

Są bardzo ważnym elementem naszego ubrania basenowego. Dzięki nim zachowujemy higieniczne zachowanie na pływalniach. Zwróć uwagę, by miały podeszwę antypoślizgową. Na basenach często są posadzki wyłożone płytkami, na których można wywinąć niezłego orła 😉 dobra przyczepność klapka na wagę złota. Druga rzecz, sprawdź czy w środku klapka nie ma materiału. Takie klapki są przeznaczone do chodzenia po domu lub spacerów 😉 Ta wyściółka materiałów, gdy namoknie lubi przechowywać dużo bakterii. Nie polecam również typowych plażowych japonek.

Nosek do pływania

Nie, nie, nie!!! Jeżeli nie masz chorych zatok lub innych zaleceń od lekarza i nie jesteś pływaczką synchroniczną nie używamy noska pływackiego. W pływaniu bierzemy oddech ustami, a wypuszczamy pod wodą nosem.

Deska ósemka, pullboy

Jeżeli często chodzisz na basen i pływasz juz zadania, polecam ci mieć swój sprzęt pływacki. Nie musisz kupować kilku desek. Ta w zupełności wystarczy.

Deska ułatwi ci pływanie ćwiczeń technicznych, pływania na samych nogach trzymając ją rękoma z przodu i najważniejsze do pływania na samych ramionach.

Łapki

Dzięki łapką wzmocnimy obręcz klatki piersiowej oraz ramiona. Służą nam również do doskonalenia techniki pływania, ale mogą nam również bardzo zaszkodzić, jeżeli je źle dobierzemy. Jeżeli jeszcze nie pływasz dobrze, na początku pływaj w łapkach pod kontrolą trenera.

Nie wybieraj od razu dużych łapek, najbezpieczniej będzie jeżeli kupisz rozmiar pasujący twojej długość dłoni. Przy bardzo dużych łapkach opór wody może być za duży, wtedy będziesz chciał uciec od niego i tym samym będziesz pogarszał swoja technikę pływania. Twój krok pływacki będzie skrócony oraz mocno zwiększysz ryzyko kontuzji stawu barkowego.

Rurka czołowa

Rurka czołowa powinna być dopasowana do kształtu głowy. Całość powinna stabilnie przylegać. Ustnik miekki, by nie uwierał w naszych ustach.

Dzieki pływaniu w rurce możemy skupić się na pracy nad prawidłową techniką ramion i nóg oraz ulożeniem ciała w wodzie, dzieki czemu nasze pływanie będzie szybsze. Nie musimy się koncentrować nad pracą głowy w oddychaniu.

Dodatkową zaleta pływania z rurką jest zwiększenie wydolnosci oddechowej. Pobierając oddech przez rurkę dostarczamy dużo mniej powietrza do naszych płuc co wymusza intensywniejszą pracę na mięśniach oddechowych.

Płetwy

Pływanie w płetwach wzmacnia nasze nogi oraz ułatwia pływanie ćwiczeń technicznych, zwłaszcza na samym początku nauki pływania. Dzięki nim możemy skupić się nad pracą ramion i oddechem.

Jakie płetwy masz wybrać? Jest bardzo duży wybór płetw, od których można dostać zawrotu głowy. Nic się nie martw, do treningu pływackiego nie będzie to trudne. Masz tylko jeden wybór – płetwy muszą byc całe gumowe. Możesz wybrać płetwy z długim lub krótszym piórem. Tutaj odsyłam cię do filmiku o wyborze płetw.

Myślę,że już nie masz wątpliwości jaki sprzęt i akcesoria pływackie dobrać do swoich potrzeb.

Miłego pływania

Zapraszam do obserwacji mojego kanału na YOUTUBE

oraz na moją stronę, gdzie możesz ze mną podjąć współpracę trenerską z pływania i triathlonu.

#pływanie #triathlon #sprzętpływacki #płatnawspółpraca